Pacolli tregon për shtetin të cilit i bënte presion Daçiqi për tërheqjen e njohjes - Bota Sot
Pacolli tregon për shtetin të cilit i bënte presion Daçiqi për tërheqjen e njohjes

Aktuale

Pacolli tregon për shtetin të cilit i bënte presion Daçiqi për tërheqjen e njohjes

Më: 28 shtator 2018 Në ora: 12:01
Behgjet Pacolli dhe Alpha Barry

Ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli, ka takuar homologun e tij nga shteti afrikan, Burkina Faso, i cili së fundmi është përmendur në mediat serbe se do ta tërheqë njohjen ndaj Kosovës. Pacolli thotë se edhe përkundër lajkave e presionit nga Ivica Daciq, Burkina Faso nuk është dorëzuar.

Shkrimi i plotë i Pacollit:

Është impresionuese të ndjesh seriozitetin dhe ndershmërinë me të cilën e trajtojnë Kosovën disa vende afrikane të cilat gjatë kësaj periudhe të fundit kanë qenë nën presionin, lajkat, manipulimet e Serbisë për të tërhequr njohjen e Kosovës.

Ndaj e falënderova nga zemra ministrin e jashtëm të Burkina Fasos Alpha Barry, vend i cili na njohu në një moment shumë të rëndësishëm për Kosovën. Burkina Faso nuk është dorëzuar para presionit të ministrit Daçic, i cili e ka vizituar para do kohësh vendin e tij. Ministri, pjesë e një qeverie të re, kërkoi informacione prej meje për ecurinë e dialogut dhe më garantoi se mbështetja e Burkina Fasos për Kosovën në organizatat ndërkombëtare, atë të Frankofonisë dhe në Interpol do të vazhdonte.. E ftova të vizitonte Kosovën, ftesë që u pranua me kënaqësi nga homologu im.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat