Vuçiq dorëzohet para Ushtrisë së Kosovës: Gjithçka ka ndryshuar - Bota Sot
Vuçiq dorëzohet para Ushtrisë së Kosovës: Gjithçka ka ndryshuar

Aktuale

Vuçiq dorëzohet para Ushtrisë së Kosovës: Gjithçka ka ndryshuar

Më: 13 dhjetor 2018 Në ora: 18:39
FSK-ja

Nesër në Kuvendin e Kosovës do të votohet për ndryshimin e ligjeve që mundësojnë transformimin e FSK-së në Ushtri.

Dhe, reagimet e lobimet e pashpresa të Serbisë, po shkojnë drejtë fundit.Së fundmi, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq tha sot në Tërstenik se qëllimi i Kosovës për formimin e Ushtrisë është në papajtueshmëri me ligjin ose me Rezolutën 1244 dhe shtoi se detyra e KFOR-it është ta shpërbëjë atë.

“Kosova është një problem shumë i madh për ne, veçanërisht për shkak të lëvizjës së Kosovës për formimin e një ushtrie e cila nuk është e bazuar as në ligj, as në Rezolutën 1244”, tha Vuçiq.

Ai ka kërkuar nga KFOR-i të ndërhyjë në këtë proces.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...