Kongresi amerikan kërkon informacione lidhur me Iranin - Bota Sot
Kongresi amerikan kërkon informacione lidhur me Iranin

Amerika

Kongresi amerikan kërkon informacione lidhur me Iranin

Më: 15 maj 2019 Në ora: 19:45
Ndërtesa e Kongresit amerikan.

Liderët kryesorë në Kongresin amerikan do të njoftojnë për gjendjen në Lindje të Mesme, teksa ligjvënësit kërkojnë përgjigjje nga Shtëpia e Bardhë rreth hapave që ka marrë presidenti amerikan, Donald Trump kundrejt Iranit.

Disa burime të agjencisë së lajmeve, Associated Press kanë thënë të mërkurën se liderët e Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit kanë kërkuar që të informohen nga administrata.

Pompeo: Nuk duam luftë me Iranin

Një gjë e tillë është planifikuar të ndodhë në kohën e rritjes së tensioneve në Gjirin Persik, dhe një vargu kërcënimesh të paspecifikuara që administata e Trumpit beson se janë të lidhura me Iranin.

Shtetet e Bashkuara kanë urdhëruar të mërkurën gjithë stafin jo të domosdoshëm që të largohet nga Iraku. Ditë më parë, Shtetet e Bashkuara kanë pozicionuar një aeroplanmbajtëse dhe disa pajisje tjera në këtë rajon.

SHBA largon stafin "jo të domosdoshëm" nga Iraku

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve kanë shprehur shqetësimet e tyre për këtë gjendje në një takim me dyer të mbyllura të mërkurën dhe kanë kërkuar më shumë përgjigjje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...