“Tmerri në El Paso një tjetër masakër masive në një listë të gjatë vrasjesh që pllakosin SHBA “ - Bota Sot
“Tmerri në El Paso një tjetër masakër masive në një listë të gjatë vrasjesh që pllakosin SHBA “

Amerika

“Tmerri në El Paso një tjetër masakër masive në një listë të gjatë vrasjesh që pllakosin SHBA “

Nga: B.S Më: 4 gusht 2019 Në ora: 18:45
Foto

Masakra në El Paso është maskra masive më vdekjeprurëse në SHBA në vitin 2019. Numri i njerëzve të vrarë e bën atë një nga 10 më të rëndat në historinë e dekadës së  fundit amerikane, shkruan revista prestigjoze amerikane US Today, rapoton Bota sot nga New York.

Të shtënat masive në El Paso, Texas, të Shtunën, që lanë të paktën 20 njerëz të vdekur dhe 26 të plagosur, duket se janë të shtënat më vdekjeprurëse në Shtetet e Bashkuara për këtë vit.

Kjo masakër madje i bie të jetë sipas shtypit Amerikan, në 10 vrasjet masive në historinë moderne amerikane.

Grimi i zjarrtë i këtyre lloj vrasjesh në publik me armë zjarri vjen më pak se një javë pasi një sulmues tjetër, një 19-vjeçar, hapi zjarr në Festivalin e Hudhrave Gilroy në Kaliforni, duke vrarë dy fëmijë dhe një burrë para se të eleminohej nga policia dhe në fund ai e u pa të vriste veten.

Këto janë 10 sulmet me armë zjarri në publik më vdekjeprurëse  në tokën e SHBA sipas US Today :

58 të vrarë

Rreth orës 10 p.m. më 1 tetor 2017, një person me armë, 64 vjeçar,  hapi zjarr nga kati i 32-të i Mandalay Bay Resort në një turmë që shikonte këngëtarin e vendit Jason Aldean. Disa armë u gjetën në dhomën e hotelit pērfshirë revoleverin e tij. Policia tha se 58 njerëz u vranë dhe më shumë se 500 u plagosën. Sulmuesi vrau veten para se oficerët të arrinin në dhomën e tij në hotel.

49 të vrarë

Më 12 qershor 2016, 49 njerëz u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pasi një njeri i armatosur hapi zjarr dhe mori peng në Pulse, një klub nate me gay e lesbian nga LGBT në Orlando, Florida. Ai u vra pas në një rezitencë me policinë. Revoleveri që kishte përdorur dorazi ishte një armë që do t’i blinte legalisht, sipas autoriteteve vrarësi i 49 homosexuallve.

32 të vrarë

Më 16 Prill 2007, një student nga Virginia Tech qëlloi dhe vrau 32 persona në kampusin Blacksburg, Virxhinia, para se të vriste veten. 17 persona të tjerë u plagosën. Disa ditë pas të shtënave në atë shkollë , NBC News mori një paketë nga një student që përmbante një video të tij duke u ankuar për diçka që kishte lidhje me incidtentin .

27 të vrarë

Më 14 dhjetor 2012, një person i armatosur vrau 27 njerëz, përfshirë nënën e tij, 20 fëmijë të shkollës fillore dhe gjashtë anëtar stafi  në Shkollën Fillore Sandy Hook në Newtown, Connecticut. Ai gjithashtu mori jetën e tij duke bërë vetvrasje para se të binte në duart e policisë. Vrarësi u tha se vuante nga çështje ekstreme të shëndetit mendor që nuk u trajtuan dhe ishte nën indakacione të dhunëshme, zbuloi një raport nga zyrtarët e shtetit. Ai gjithashtu kishte qasje të lehtë në armë, thuhej në raport.

26 të vrarë

Më 5 nëntor 2017, një njeri i armatosur hyri në një kishë rurale të Teksasit dhe hapi zjarr, duke vrarë 26 njerëz. Të paktën 19 persona u shtruan në spital me lëndime. Mosha e viktimave të të vrarëve varionte nga 5 vjeç deri në 72 vjeç, thanë autoritetet. Sulmuesi u gjet më vonë i vdekur brenda automjetit të tij.

23 të vrarë

Më 16 tetor 1991, një burrë 35-vjeçar u përplas me makinën e tij duke I hyrë përmes një lokali Lafy's Cafeteria, një restorant i mbushur plot me njerëz në Killeen, Texas. Ai qëlloi dhe vrau 23 persona para se të kthehej armën mbi vete. Njëzet e shtatë të tjerë u plagosën.

21 të vrarë

Më 18 korrik 1984, një ish-roje 41-vjeçare e sigurisë që kishte humbur punën e tij, hapi zjarr ndaj një McDonald's në San Ysidro, California. Ai vrau 21 punonjës dhe klientë, përfshirë fëmijë. Një snajper policie e vrau atë një orë pasi ai filloi të shtënat.

20 të vrarë

Më 3 gusht 2019, një i dyshuar 21-vjeçar hapi zjarr në një zonë tregtare në El Paso të Teksasit. Të paktën 20 njerëz vdiqën si rezultat i të shtënave dhe 26 u plagosën, thanë zyrtarët e zbatimit të ligjit.

17 të vrarë

Më 1 gusht 1966, një ish Marines vrau nënën dhe gruan e tij, pastaj shkoi në majë të një kulle vrojtimi në Universitetin e Teksasit në Austin dhe vrau 15 të tjerë. Ai gjithashtu plagosi të paktën 30. 

Trembëdhjetë njerëz vdiqën në kampus, një vdiq një javë më vonë dhe një viktimë tjetër ndërroi jetë në 2001, por shkaku i vdekjes i atribuohet të shtënave. Sulmuesi ishte ankuar për çështje të shëndetit fizik dhe mendor para sulmit. Ai u qëllua më pas nga një oficer policie. Një autopsi zbuloi se ai kishte një tumor të trurit, por nuk ishte e qartë nëse kjo kishte ndikuar në veprimet e tij.

17 të vrarë

Pasditen e 14 shkurtit 2018, policia iu përgjigj raporteve për të shtëna të rradhazi në shkollën e mesme Marjory Stoneman Douglas në Parkland, Florida. Një ish-student u mor në paraburgim pas masakrës së Ditës së Shën Valentinit që la 17 të vdekur dhe të plagosur të paktën 14 të tjerë, brenda dhe jashtë shkollës. I dyshuari, 19 vjeç, ishte dëbuar së fundmi nga shkolla për arsye disiplinore, thanë zyrtarët. 

14 të vrarë

Më 2 dhjetor 2015, 14 njerëz u vranë në një sulm në Qendrën Rajonale Inland në San Bernardino, Kaliforni, një strukturë shtetërore që ofron shërbime për personat me aftësi të kufizuara në zhvillim dhe trajnon punonjësit socialë që kujdesen për ta. Sulmuesit burrë e grua u vranë përfundimisht nga policia në një shkëmbim zjarri.

14 të vrarë

Më 20 gusht 1986, një njeri i armatosur vrau 14 punonjës të postës në Edmond të Oklahoma dhe më pas vrau veten me një goditje në kokë. Tmerri erdhi një javë pasi dy mbikëqyrës e qortuan atë për performancën e rrezikshme që ai pataqeste .

13 të vrarë

Më 20 Prill 1999, dy studentë vranë 12 studentë të tjerë dhe një mësues në Shkollën e Mesme Columbine në Littleton, Kolorado. Dymbëdhjet u vranë dhe dhjetra të tjer u plagosën. Të armatosurit vranë veten në bibliotekën e shkollës.

13 të vrarë

Më 5 nëntor 2009, një psikiatër i Korpusit Mjekësor të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, vrau 13 persona dhe plagosi 32 të tjerë në Fort Hood, Teksas. Ai është kapur dhe është i dënuar me vdekje.

13 të vrarë

Më 3 Prill 2009, në Binghamton, Nju Jork, një person i armatosur vrau 13 persona dhe plagosi katër të tjerë në një qendër të shërbimit të emigrantëve para se të vriste veten. Presidenti Barack Obama e quajti të shtënat "një akt dhune pa sens".

13 të vrarë

Më 18 shkurt 1983, tre hajdutë në klubin e lojërave të fatit Wah Mee në Seattle vranë 13 njerëz. Dy nga të dyshuarit u dënuan për vrasje më vonë atë vit dhe po vuajnë dënime të përjetshme; tjetri u deportua në Hong Kong në 2014.

12 të vrarë

Më 20 korrik 2012, një njeri i armatosur hapi zjarr gjatë një shfaqjeje në Teatrin  "The Dark Knight Rises", në Aurora, Kolorado, duke vrarë 12 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 70.Dorazi u dënua me burgim të përjetshëm pa lirim me kusht pasi një juri hodhi poshtë lutjet.

12 të vrarë

Më 31 maj 2019, një njeri i armatosur hapi zjarr në Qendrën Komunale të Virginia Beach, duke vrarë 12 persona. Policia qëlloi për vdekje të dyshuarin, i cili ishte një inxhinier me përvojë të gjatë të qytetit. Të gjithë ata të vrarë ishin punonjës të qytetit përveç një personi, i cili ishte një kontraktues, thanë zyrtarët. Sulmuesi kishte paraqitur dorëheqjen e tij më herët atë ditë nga puna.

12 të vrarë

Më 7 nëntor 2018, një veteran i US Army 28-vjeçar hapi zjarr në Borderline Bar & Grill në Thousand Oaks, California. Dymbëdhjetë njerëz vdiqën, duke përfshirë një rreshter të një sherifi, dhe person I armatosur, i cili vrau veten. Sgt. Ron Helus u godit pesë herë nga personi i armatosur gjatë një sulmi zjarri, por përfundimisht u vra nga një breshëri i shkrepur nga një oficer i Patrullës në Highway California, thanë zyrtarët.

11 të vrarë

Një person i armatosur hapi zjarr në sinagogën e Pemës së Jetës në Pittsburgh më 27 tetor 2018, duke vrarë 11 persona. I dyshuari u arrestua. Ai është akuzuar për akuza federale të krimit të urrejtjes.

Image
Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...