Pothuajse 1 në 25 të rinj përdorin marihuanën - Bota Sot
Pothuajse 1 në 25 të rinj përdorin marihuanën

Amerika

Pothuajse 1 në 25 të rinj përdorin marihuanën

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

Në një studim të bërë në Amerikë kanë ardhur në përfundim që 1 në 25 të rinj përdorin marihuana.   

Marihuana është më e ligjshme se kurrë në Amerikë dhe 1 në 25 të rinj dhe të rritur e konsumojnë atë, kjo sipas një studimi të ri.

Në Universitetin e Nebraskës shkencëtarët kanë gjetur se kjo drogë është bërë jashtëzakonisht e famshme, pa marr parasysh a e përdorin për kushte mjekësore apo ajo, raporton “Daily Mail”.

Ende përdorët më shumë nga të rinjtë për çështje mjekësore, 11.2 % të njerëzve nga mosha 18 deri 24 e përdorin për çështje mjekësore.

Gati gjysma e këtyre njerëzve që e përdorin kanë deklaruar se e përdorin vetëm për shkak kushteve mjekësore, ndërsa të tjerët e përdorin për arsye tjera.

Marihuana për kushte mjekësore tashmë është bërë legale në 33 vende të Amerikës, më shumë se 3 milionë persona janë pacientë të marihuanës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...