Fauci thotë se nuk ka folur me Trumpin që kur presidenti u shtrua në spital, një muaj më parë

Amerika

Fauci thotë se nuk ka folur me Trumpin që kur presidenti u shtrua në spital, një muaj më parë

Më: 10 nëntor 2020 Në ora: 14:38
Fauci dhe Trump

Anëtari i task forcës për coronavirus në Shtëpinë e Bardhë, Anthony Fauci, nuk ka folur me Donald Trump që kur presidenti u shtrua në spital me COVID-19 mbi një muaj më parë.

Sipas Newsweek, Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID), i tha Wolf Blitzer të CNN të hënën: “Unë fola me të [Trump] gjatë kohës që ai ishte në Walter Reed [Qendra Kombëtare Mjekësore Ushtarake], kur ai ishte i sëmurë me COVID-19. Ne kemi pasur një bisedë gjatë asaj kohe”.

Trump u pranua në spital më 2 tetor pasi ishte testuar pozitivisht për coronavirus dhe u lirua më 5 tetor.

Dhe siç vlerëson Newsweek, fjalët e Faucit mbështesin raportet se ai dhe anëtarët e tjerë të task forcës së coronavirusit janë mënjanuar në favor të individëve të tillë si këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Scott Atlas, një neuroradiolog i cili nuk është ekspert në sëmundjet infektive ose epidemiologji.

Gjatë pandemisë, Fauci ka qenë i kujdesshëm për t’iu përmbajtur mesazheve të shëndetit publik në intervista.

Sidoqoftë, në fund të tetorit, ai i tha Washington Post se kishte “probleme të vërteta” me Atlas dhe vuri në dyshim nëse ai kishte ekspertizën për të qenë një këshilltar i coronavirusit në Shtëpinë e Bardhë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat