Disa zjarrfikës amerikanë u dogjën në përballje me zjarret në Kaliforni

Amerika

Disa zjarrfikës amerikanë u dogjën në përballje me zjarret në Kaliforni

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 10:39
Foto nga vendi i ngjarjes

Pasi luftuan me zjarre të mëdha dhe vdekjeprurëse pa ndërprerje për disa javë rresht, dhe pa asnjë pushim, zjarrfikësit në Kaliforni pranuan se janë djegur derisa po kryenin punën e tyre.

“Ne kemi qëndruar zgjuar për 14 ditë. Kemi filluar të shqetësohemi, derisa shëndetin mendor nuk e kemi shumë mirë”, tha kapiteni 55 vjeçar i zjarrfikësve David Tikkanen.

Ata luftuan me flakët, derisa tani janë në një garë për të parandaluar përhapjen e shkëndijave të zjarrit në zona të thata, shkruan France24.

Rreth 5 mijë e 400 burra dhe gra po luftojnë në Dixie Fire, ku ndodhi edhe shpërthimi më i madh që shkatërroi shtetin këtë vit.

Mbi 200 mijë hektarë tokë janë kapluar nga zjarret në tokat amerikane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat