Mazreku: Me Malishevën presim disa rekorde  - Bota Sot
Mazreku: Me Malishevën presim disa rekorde 

Atletika

Mazreku: Me Malishevën presim disa rekorde 

Nga: Kemajl Goca Më: 22 maj 2019 Në ora: 17:51
Adrian Mazreku

Si çdo sport në vendin tonë edhe mbretëresha e sporteve po ballafaqohet me hallet të shumta.  Klubi i atletikës Malisheva me gjithë vështirësitë që ka, pa stadium të atletikës, synojnë të dominojnë në të gjitha garat vendore. Trajneri i këtij klubit, Adrian Mazreku, ka deklaruar se kanë një brez të mirë dhe punojnë me përkushtim që të arrijnë suksese në të gjitha disiplinat. Mazreku tha se me kalimin e viteve edhe cilësia po rritet, por ajo që e kënaq më së shumti është se ka një numër të madh të garuesve të talentuar që premtojnë shumë për të ardhmen. Ai shpreh brengën e mungesës së një stadiumit të atletikës në Malishevë, ku edhe rezultatet do të ishin më të mira.

“Bota sot”: Si e sheh KA Malishevën gjatë këtij edicionit?
Adrian Mazreku:
Përpos fitores se Kupës, që e fituam me 19 maj, unë pres të fitojmë edhe Kampionatin e Kosovës për grupmosha të reja, po ashtu edhe shumë gara tjera vendore dhe ndërkombëtare, si dhe vendosjen e disa rekordeve të grupmoshave të reja!
“Bota sot”: Sa jeni te kënaqur me kushtet dhe fondin e garuesve që ka Malisheva?
Adrian Mazreku:
Kemi një numër të madh të atletëve të rinj që premtojnë shumë në të ardhmen.

“Bota sot”: Sa është vështirë të stërvitesh pa stadium të atletikës?
Adrian Mazreku
: Pa shteg të atletikës është vështirë të arrihen rezultate të larta, që do të mund të fitonim gara të mëdha ndërkombëtare. Në Malishevë, shtegut të atletikës i është ndërtuar bazamenti me asfalt dhe tani po presim që MKRS-ja ta përfundoi shtegun duke e vendosur materialin sintetik (tartan).

“Bota sot”: A kemi rritje të cilësisë dhe të përmirësimit të kohës në disiplinat e ndryshme?
Adrian Mazreku:
Cilësia po rritet çdo vit dhe ne presim disa rekorde në garat në vijim gjatë këtij viti si e patëm në garën e Kupës, ku atletët tanë vendosën rekord në disiplinën 4 x 100 metra për grupmoshën U 16 meshkuj.
“Bota sot”: Çka i duhet më shumë atletikës?

Image

Adrian Mazreku: Atletikës i duhet përkrahje për rregullimin e infrastrukturës dhe kuptohet mjete financiare si çdo sporti.

“Bota sot”: Çfarë synoni me klub?
Adrian Mazreku
: Synimet tona janë të dominojmë në garat e Kosovës për grupmoshat e reja, të fitojmë disa gara me atlet të rritur dhe të marrim pjesë në disa gara ndërkombëtare me disa atlet të rritur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...