Për 20 vjet – gri, e zezë dhe e bardhë

Auto

Për 20 vjet – gri, e zezë dhe e bardhë

Më: 27 janar 2021 Në ora: 23:49
Foto ilustrim

Hera e fundit që një ngjyrë kromatike ishte më e popullarizuar në mesin e blerësve të makinave ishte më shumë se dy dekada më parë.

Një sondazh i kryer nga Shoqata Britanike e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Automjeteve (SMMT) tregon se që nga viti 2000, vetëm nuancat akromatike kanë ndryshuar në pozicionin e ngjyrave më të kërkuara për makinat: argjendi, e zeza, e bardha dhe gri

Viti i fundit në të cilin makinat në një nga këto ngjyra kromatike u blenë më shumë ishte viti 1999. Në atë kohë, ngjyra më e popullarizuar e makinave ishte – blu.

Pasoi periudha nga 2000 në 2008, kur shoferët preferuan makinat e argjendta, deri në 2009-2012. si në vitin 2017, ata kryesisht blinin automjete të zeza.

Nga 2013 në 2016, klientët më së shumti vendosën për makina të bardha, dhe nga 2018-2020,’ për gri.

Në vitin që është pas nesh, pas gri, ngjyra më e popullarizuar ishte e zeza, pastaj e bardha, pastaj blu, ndërsa në vendin e pestë, sipas interesit të blerësve të makinave të reja, ishte e kuqe. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat