Kjo markë veturash lë të gjithë rivalët pas

Auto

Kjo markë veturash lë të gjithë rivalët pas

Më: 13 prill 2021 Në ora: 20:13
Foto ilustrim

Në veçanti prodhuesit gjermanë mund të jenë mjaft të kënaqur me shifrat e tyre të shitjeve nga marsi. Sidoqoftë, fillimi i vitit të ri të automjeteve ka shkuar plotësisht keq, pak a shumë.

292,349 makina të reja janë regjistruar në mars 2021 – 35,9 për qind më shumë shitje se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Smart ka rekordin më të mirë të muajit.

Prodhuesi i vogël i makinave ka trefishuar shitjet e tij krahasuar me marsin e vitit të kaluar (+304,4 për qind).

Prodhuesit e tjerë gjermanë ishin gjithashtu në gjendje të përmirësohen.

Opel: +75,1 për qind
Mini: +58 për qind
Porsche: +55 për qind
VW: +39,1 për qind
Mercedes: +36,7 për qind
Audi: +17,6 për qind
BMW: +17 për qind
Ford: +9 për qind

Rezultati i Alfa Romeo ishte veçanërisht befasues. Me dyfishimin e shitjeve të saj, marka vartëse e grupit të sapo themeluar Stellantis u bë importuesi më i fortë i muajit.

Çdo e katërta makinë e re në mars ishte një SUV (24.8 për qind), dhe pothuajse çdo e pesta ishte një model kompakt (17.8 për qind). 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat