Volvo "nderon" Britaninë me model më të fuqishëm - Bota Sot
Volvo "nderon" Britaninë me model më të fuqishëm

Auto

Volvo "nderon" Britaninë me model më të fuqishëm

Më: 7 gusht 2018 Në ora: 22:12
Volvo

Kompania suedeze i ka ofruar tregut britanik gjeneratorin më të fuqishëm konvencional të benzinës pa ndihmën hibride.

Volvo ka lejuar britanikët të kenë një motor T5 në modelet S90, V90 dhe XC90.

Ky është një motor turbo me katër cilindra 2.0 litërsh bazuar në hibridin T8 Twin, pa asnjë ndihmë elektrike.

T5 zhvillon 252 kuaj fuqi është më i fuqishëm se çdo variant i benzinës dhe naftës.

Modeli përshpejton prej 0-100 km/h për 6.8 sekonda me një shpejtësi maksimale prej 225 km/h.

Ndërsa V90 T5 përshpejton nga 100 km/h në shtatë sekonda me konsum të njëjtë, ndërsa Count Voria e V90 ka nevojë për 7,4 sekonda.

Sa i përket XC90, përshpejtimi është 7.9sekonda dhe konsumi është 6.5l / 100km.

Nuk ka njoftim nëse Volvo planifikon të ofrojë T5 edhe në pjesën tjetër të Evropës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat