India shkon në fazën e dytë të zgjedhjeve parlametare - Bota Sot
India shkon në fazën e dytë të zgjedhjeve parlametare

Azia

India shkon në fazën e dytë të zgjedhjeve parlametare

Më: 18 prill 2019 Në ora: 09:36
Foto

Votuesit në të gjithë skajet e Indisë jugore filluan të votimet në mëngjes herët të enjten në fazën e dytë të një zgjedhjeje të përgjithshme, në të cilat partitë e opozitës po përpiqen të ndalojnë kryeministrin Narendra Modi që të fitojë një mandat të dytë, shkruan Reuters.

Më shumë se 155 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë në fazën e dytë, elektorale parlamentare në 12 shtete duke përfshirë pjesë të Jammut dhe Kashmirit. Parlamenti i Indisë ka 545 anëtarë.

Fokusi do të jetë në shtetet jugore të Tamil Nadut dhe Karnataka, ku partia kryesore e opozitës dhe aleatët e saj duhet të fitojnë shumë nëse shpresojnë të rrëzojnë Partinë Bharatiya Janata (BJP) të Modi-t.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...