Japonia kritikohet për ndërtimin e murit qindra kilometra të gjatë - Bota Sot
Japonia kritikohet për ndërtimin e murit qindra kilometra të gjatë

Azia

Japonia kritikohet për ndërtimin e murit qindra kilometra të gjatë

Më: 8 qershor 2019 Në ora: 19:22
ilustrim

Pas katastrofës së vitit 2011, qeveria japoneze vendosi të ndërtojë mure të lartë për tu mbrojtur nga cunami.

Muret janë 12 metra të lartë dhe supozohet të mbajnë dallgët.

Por muret kanë ngjallur një debat të ashpër për ndikimin negative që kanë në turizëm, natyrë dhe në jetën e banorëve.

Qeveria japoneze ka shpenzuar rreth 12 miliardë dollarë për murin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...