Shira të rrëmbyeshëm në Japoni, evakuohen 800,000 banorë - Bota Sot
Shira të rrëmbyeshëm në Japoni, evakuohen 800,000 banorë

Azia

Shira të rrëmbyeshëm në Japoni, evakuohen 800,000 banorë

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 13:46
Japoni

Pothuajse 800,000 banorë në tre qytete të Japonisë janë evakuuar nga shtëpitë e tyre për shkak të rrezikshmërisë së lartë, si pasoj e shirave të rrëmbyeshëm.

Qyteti i Kagoshimës, Krishima dhe Aira, në prefekturën e Kagoshimës në ishullin e Kyushut janë larguar nga shtëpia e tyre për në një vend më të sigurt.

Kryeministri Shinzo Abe ka lajmëruar banorët që të ndërmarrin hapa për sigurinë e jetës së tyre.

Sinoptikantë të motit konfirmojnë se shirat kanë qenë të një dendësie prej 1000mm në ishullin Kyushu që prej të premtes.

Priten reshje të tjera të një dendësie 350mm, këtë të enjte që do të pasojë, por në disa zona mendohet që të jetë më e lartë, deri në 80mm në orë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...