1 milion të evakuuar nga përmbytjet - Bota Sot
1 milion të evakuuar nga përmbytjet

Azia

1 milion të evakuuar nga përmbytjet

Më: 6 korrik 2019 Në ora: 13:37
Japoni

Përmbytjet masive në Japoni kanë bërë që më shumë se 1 milion persona të evakuohen në pjesën jugore të vendit.

Të paktën dy persona kanë humbur jetën. Shirat e rrëmbyeshëm kanë shkaktuar dëmtim të shtëpive dhe rrugëve.

Transporti hekurudhor dhe ai rrugor është ndërprerë deri në përmirësim të situatës. Portat e digave janë hapur për të shmangur katastrofat nga çarja e tyre. Edhe pse këto dy ditë aktiviteti i reshjeve ka rënë, autoritetet vazhdojnë të mbajnë të evakuuar banorët si dhe kanë dhënë paralajmërimin se ekziston rreziku më i madh për rrëshqitje dheu.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...