Pakistani shpreson të riparojë lidhjet e SHBA me vizitën e kryeministrit Khan - Bota Sot
Pakistani shpreson të riparojë lidhjet e SHBA me vizitën e kryeministrit Khan

Azia

Pakistani shpreson të riparojë lidhjet e SHBA me vizitën e kryeministrit Khan

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 15:06
Imran Khan

Pakistani shprehu shpresën të martën se udhëtimi i parë i kryeministrit Imran Khan në Shtëpinë e Bardhë në këtë muaj do të ndihmojë në riparimin e marrëdhënieve të tij të acaruara me Uashingtonin, pasi SHBA kërkon ndihmën e saj për përfundimin e luftës në Afganistan.

Vëzhguesit besojnë se konflikti gati 18-vjeçar do të jetë fokusi kryesor i bisedimeve midis Khan dhe Presidentit Donald Trump kur të takohen më 22 korrik, ndërsa Uashingtoni shtyn për ndihmën pakistaneze në sigurimin e një marrëveshjeje paqeje.

"Pakistani ka lehtësuar bisedimet SHBA-Taliban në mirëbesim, duke nënvizuar se mbetet një përgjegjësi e përbashkët," tha Ministri i Jashtëm Shah Mehmood Qureshi gjatë një seminari në Islamabad.

"Prandaj do të jetë e përshtatshme të punohet për angazhim më të gjerë nga Afganistani në çështjet bilaterale, bashkëpunimin ekonomik dhe tregtar, në paqen dhe stabilitetin në Azinë Jugore", shtoi ai.

Khan dhe Trump - të dy politikanët e famshëm, të kthyer në politikë, dashuria e të cilëve dikur kanë jetuar një herë tabloidë të rregullt, janë ndeshur në të kaluarën, me kryeministrin pakistanez që dikur përshkroi një takim potencial me presidentin amerikan si një pilulë të hidhur për të gëlltitur, shkruan AFP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...