Twitter bllokon llogaritë e mediave shtetërore iraniane - Bota Sot
Twitter bllokon llogaritë e mediave shtetërore iraniane

Azia

Twitter bllokon llogaritë e mediave shtetërore iraniane

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 23:58
Logo Twitter

Një ditë pasi Twitter pezulloi llogaritë e disa mediave shtetërore iraniane, shërbimi i rrjeteve sociale tha të shtunën se veproi pas ngacmimit të njerëzve të lidhur me besimin Bahá'í, raporton AFP.

Në mes të tensioneve në rritje në rajon, të nxitur nga sulmi i Iranit të premten e një cisterne me flamur britanik, disa nga mediat e prekura kishin spekuluar se pezullimet ishin të lidhura me mbulimin e tyre të konfiskimit.

Por Twitter citoi atë që tha se ishte ngacmimi i koordinuar dhe i shënjestruar njerëzit e lidhur me besimin Bahá'í, një pakicë fetare që është përballur me persekutim gjatë Iranit.

Ajo nuk përmendi llogaritë e suspenduara dhe tha se po vazhdonte të hetonte çështjen.

"Llogaria është e pezulluar. Twitter pezullon llogaritë që shkelin rregullat e Twitter", lexoi mesazhet në gjuhën angleze në secilën prej llogarive të mediave iraniane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...