2 të vdekur e 25 të plagosur nga sulmi në zyrën e kandidatit për zëvendëspresidentit të Afganistanit - Bota Sot
2 të vdekur e 25 të plagosur nga sulmi në zyrën e kandidatit për zëvendëspresidentit të Afganistanit

Azia

2 të vdekur e 25 të plagosur nga sulmi në zyrën e kandidatit për zëvendëspresidentit të Afganistanit

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 18:24
Amrullah Saleh

Të paktën dy vetë u vranë dhe 25 të tjerë u plagosën të dielën pasi zyra e kandidatit për zëvendëspresident të Afganistanit u godit me bombë dhe u sulmua nga njerëz të armatosur të panjohur.

Nasrat Rahimi, zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, tha se sulmi ishte në shënjestër të selisë së partisë së “Green Trend” në kryeqytetin afgan, Kabul, por mohoi lajmin se kandidati për zëvendëspresident, Amrullah Saleh, u plagos.

Agjencia e lajmeve Reuters njoftoi se Saleh u godit nga shrapnel para se të evakuoheshin në mënyrë të sigurt nga zyra. Fotot e ndara nga një zyrtar qeveritar treguan Salehin me njolla gjaku në krahun e djathtë. Ai ishte i rrethuar nga rojet e sigurisë.

Ferdous Faramarz, zëdhënës i shefit të policisë së Kabulit, tha se shpërthimi ka të ngjarë të ishte një bombë vetëvrasëse, por se sulmi vazhdoi edhe në disa ndërtesa të tjera.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Wahidullah Mayar tha se të paktën dy vetë u vranë dhe 25 u plagosën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat