Hong Kong akuzon dhjetëra protestues për trazira - Bota Sot
Hong Kong akuzon dhjetëra protestues për trazira

Azia

Hong Kong akuzon dhjetëra protestues për trazira

Më: 30 korrik 2019 Në ora: 15:37
Protestat në Kinë

Hong Kong arreston 44 protestues gjatë përleshjeve të dhunshme të fundit me trazirat, një akuzë që mbart deri në dhjetë vjet burg, tha të martën një burim i lartë i policisë, shkruan AFP.

"Ne jemi në proces të ngarkimit të tyre. Një deklaratë zyrtare për shtyp do të lëshohet më vonë sonte," i tha burimi AFP-së në kushte anonimiteti.

Hong Kongu është goditur nga javë të tëra marshime proteste masive - disa prej tyre kanë përfunduar me dhunë - të shkaktuar nga një projekt-ligj i diskutueshëm i cili do të lejonte ekstradimet në territorin e Kinës.

Ata kanë evoluar në thirrje për reforma më të gjera demokratike dhe ndalje të lirive rrëshqitëse.

Pekini ka lëshuar gjithnjë e më shumë dënime të mprehta të protestave, por ia ka lënë qeverisë së qytetit të merret me situatën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...