Hezbollah hedh raketa në Izrael nga Libani - Bota Sot
Hezbollah hedh raketa në Izrael nga Libani

Azia

Hezbollah hedh raketa në Izrael nga Libani

Më: 1 shtator 2019 Në ora: 19:12
Foto ilustrim

Ushtria e Izraelit ka thënë se ka kryer një sulm në jug të Libanit pasi një numër raketash antitankë nga Hezbollahu kanë pasë në objektiv bazën e ushtrisë izraelite dhe automjetet afër kufirit.

Raketat goditën disa objektiva në qytetin kufitar të Avivimit të Izraelit të dielën, tha ushtria izraelite, pas së cilës ajo u hakmor.

Sipas Hezbollahut, raketat e lëshuara nga Libani shkatërruan një tank duke vrarë dhe plagosur njerëzit që ishin brenda, njoftoi agjensia e lajmeve AFP.

Megjithatë, Izraeli tha se sulmi i tij nuk shkaktoi viktima.

Në një deklaratë, ushtria izraelite tha se “një numër raketash antitankë u hodhën nga Libani drejt një baze të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit dhe automjeteve ushtarake. Një numër goditjesh janë konfirmuar”.

Pas sulmit, Izraeli u përgjigj me granatime, duke pretenduar se kishte goditur të paktën 100 objektiva brenda Libanit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...