Protestuesit bllokojnë universitetet, kaosi mbërthen Hong Kongu-n - Bota Sot
Protestuesit bllokojnë universitetet, kaosi mbërthen Hong Kongu-n

Azia

Protestuesit bllokojnë universitetet, kaosi mbërthen Hong Kongu-n

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 21:34
Foto

Protestuesit antiqeveritar u gërmuan në disa kampe universitare në Hong Kong të mërkurën, duke vendosur skenën për konfrontime të mëtejshme pasi policia tha se dhuna në qytetin e udhëhequr nga Kina kishte arritur në një "nivel shumë të rrezikshëm dhe madje edhe vdekjeprurës", raporton Reuters.

Protestuesit - shumë prej tyre studentë të rinj - kaluan pjesën më të madhe të së mërkurës në fortifikimin e barrikadave, grumbullimin e ushqimit dhe armëve të bëra, pasi bandat e tjera të protestuesve të maskuar prishën transportin dhe bizneset në shumë zona.

Ndërsa nata binte pa më shumë përplasjet e mëdha në kampus që u pa një ditë më parë, protestuesit që po mbanin barrikadat dhe pikat e kontrollit nëpër universitete ishin rregulluar të flinin nëpër ndërrime për të parë çdo polici që afrohej.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat