Me maska kundër koronavirusit, studentët e Koresë së Jugut kthehen në shkollë - Bota Sot
Me maska kundër koronavirusit, studentët e Koresë së Jugut kthehen në shkollë

Azia

Me maska kundër koronavirusit, studentët e Koresë së Jugut kthehen në shkollë

Më: 20 maj 2020 Në ora: 08:03
Studentët e Koresë së Jugut kthehen në shkollë

Shkollat e mesme të Koresë së Jugut u hapën të mërkurën për herë të parë këtë vit, me klasat e larta që me maskë  ktheheshin në klasë, si pararojë e një plani me faza për të rihapur të gjitha shkollat nën protokolle të rrepta.

Fillimi i semestrit të pranverës është shtyrë disa herë që nga muaji mars pasi Koreja e Jugut luftoi me një shpërthim të madh koronavirus dhe mësimi u mbajt në internet.

Por pavarësisht se rastet po pakësohent, mësuesit me termometra dhe dezinfektant duarsh I mirëpritën maturantët me maska në shkollat e mesme të mërkurën.

Image

"Shkollat kanë pritur me padurim të gjithë ju studentët për tre muajt e fundit," u tha studentëve në një hyrje të shkollës së mesme Cho Hee-yeon, mbikëqyrëse e Zyrës Metropolitane të Seulit.

Disa student tentuan të përqafonin miqtë e tyre, por mësuesit u thanë që të mbajnë distancën.

Sipas udhëzimeve të reja shëndetësore për shkollat, studentët dhe mësuesit duhet të mbajnë maska përveç gjatë vakteve, dhe u kërkohet të fshijnë tavolinat e tyre.

Dritaret do të jenë i hapur për të përmirësuar rrjedhën e ajrit, dhe tavolinat e vendosura 1 metërlarg.

Shkollat do të rihapen me faza midis 20 maj itdhe 1 qershorit për 5.5 milion nxënës të shkollave fillore, të mesme dhe të mesme.

Image

Nëse ndonjë student teston pozitivisht për virusin, e gjithë shkolla do të kalojë në klasa në internet derisa të konsiderohet e sigurt për studentët të kthehen.

Koreja e Jugut raportoi 32 raste të reja që nga e marta e mesnatës, duke e çuar numrin e tyre në shkallë kombëtare në 11.110 dhe me 263 vdekje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat