Zhduket një ishull i vogël në Japoni - Bota Sot
Zhduket një ishull i vogël në Japoni

Azia

Zhduket një ishull i vogël në Japoni

Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 00:49
Foto ilustrim

Një ishul i vogël në Japoninë veriore është zhdukur.

Ishulli, i njohur si Esambe Hanakita Kojima, u regjistrua zyrtarisht dhe u regjistrua zyrtarisht nga rojet bregdetare të Japonisë në vitin 1987, i cili nuk mund të thoshte saktësisht se sa i madh ishte.

Deri në kohët e fundit, ishulli u rrit mbi 1.4 metra mbi nivelin e detit dhe ishte i dukshëm nga maja veriore e Hokkaido.

Por, tani ai është zhdukur.

“Nuk është e pamundur që ishujt e vegjël të zhduken”, tha një zyrtare  e rojes bregdetare.

Zhdukja e ishullit “mund të ndikojë pak në ujërat territoriale të Japonisë”, shtoi ajo, por vetëm “nëse kryeni sondazhe saktësie”.

I prirur nga tërmet dhe nga moti i ashpër, Japonia ka gjetur vetën vetëm duke humbur territor.

Në vitin 2015, një rrip toke prej 300 metrash doli nga deti dhe u ngjit në brigjet e Hokkaido.

Fillimisht, fenomeni ngriti frikën e aktivitetit misterioz sizmik, por gjeologët thanë se kjo ishte ndoshta rezultat i një rrëshqitjeje të thellë që e shtyu sipërfaqen e nënujore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera