Gjermanët mposhtin malazezët, kualifikohen në çerekfinale

Nga: K. G. Më: 10 shtator 2022 Në ora: 20:57
Gjermanët mposhtin malazezët

Kombëtarja e Gjermanisë është kualifikuar në çerekfinale të Eurobasketit pas triumfit me rezultat 85:79 ndaj Malit të Zi.

Pas ndeshjes fenomenale mes Turqisë dhe Francës dhe rezistencës mjaft të mirë që Belgjika i bëri Sllovenisë, ndeshja mes Gjermanisë dhe Malit të Zi, çerekfinalja e tretë në Eurobasket, ishte të paktën po aq emocionuese sa ajo mes Sllovenisë dhe Belgjikës. Por për arsye krejtësisht të ndryshme.

Që në fillim të ndeshjes gjermanët dominuan dhe shënuan shumë lehtë, ndërsa Schroder ishte i pandalshëm, kështu që Gjermania e fitoi çerekun e parë me 19:10.

Megjithatë, betejat e tyre u bënë të dukshme vetëm në çerekun e dytë, kur Gjermania ishte me të vërtetë dominuese, duke udhëhequr tashmë në pjesën e parë me një rezultat të thellë 48:24.

Atëherë dukej se Mali i Zi do të përjetonte poshtërim dhe kjo përshtypje u përforcua vetëm kur gjermanët hapën pjesën e dytë me tre pikë, për 51:24. Mali i Zi më pas kalon në ecuri 12:0 dhe e bën pozicionin e tij më të mirë, por gjermanët gjithsesi rrisin avantazhin e tyre në fund të çerekut të tretë dhe kjo pjesë e ndeshjes përfundoi me rezultatin 67:50.

Malazezët këmbëngulës nuk u dorëzuan dhe gradualisht e zvogëluan avantazhin e Gjermanisë së favorizuar, e cila, për fat të keq, duhet theksuar se pati edhe një herë mbështetjen e arbitrit në momentet kyçe. Në disa raste ishin evidente kritere të pabarabarta, por pavarësisht kësaj, arriti të hyjë në fund të ndeshjes me një rezultat mjaft aktiv.

Megjithatë, këtu u tregua edhe një herë i pabarabartë kriteri i gjyqtarëve. Malazezët i vjedhin topin Shroderit me rezultatin 80:75 dhe ai bën një faull duke rënë në përpjekje për të parandaluar një kundërsulm, por gjyqtarët nuk referuan asgjë. Mali i Zi shënon dhe arrin në 80:77 dhe ndeshja përfundoi me rezultat 85:79 për gjermanët.

Dennis Schroder ishte më efikasi në ekipin fitues me 22 pikë, katër kërcime dhe tetë asistime, ndërsa për Malin e Zi Kendrick Perry shënoi 25 pikë, me një kërcim dhe gjashtë asistime.

Gjermania në çerekfinale do të luajë me fituesin e ndeshjes mes Greqisë dhe Çekisë, e cila është caktuar për nesër.