La Lakers “shkatërrojnë” Grizzlies dhe prekin gjysmëfinalen

Më: 29 prill 2023 Në ora: 13:17
LeBron James

Dërrmuese, poshtëruese, emocionuese?

Shumë mbiemra të disponueshëm për të përcaktuar fitoren e Lakers kundër Grizzlies në ndeshjen e gjashtë të serisë mes të dyve, dhe të gjithë mbiemrat janë të vlefshme.

Rezultati 125-85 nuk lë asnjë dyshim se ajo që u përjetua në Los Angeles është një nga ndeshjet e sezonit, për shkak të diferencës në rezultat dhe rrethana.

Grizzlies duhet të fitonte nëse do të qëndronin ende në këmbë.

Të largohesh nga “Crypto.com Arena” me një fitore do të nënkuptonte një çmim të dyfishtë, një shans për të fituar serinë. Por plani u rrëzua shpejt.

Me një D’Angelo Russell vdekjeprurës me 31 pikë 4 asistime, LeBron James me 22 pikë me 9/13 gjuatje nga fusha, 6 asistime dhe 5 kërcime dhe Anthony Davis që dëshmon se është një nga më të mirët brenda kampionatit me 16 pikë dhe 14 kërcime, Lakers nuk u dhanë asnjë mundësi atyre që në fillim.

Me një avantazh që arriti në 20 pikë në pjesën e parë dhe në 36 në çerekun e tretë, Lakers i lejuan vetes luksin për ta bërë të lehtë në pjesën e fundit dhe duke rezervuar James dhe Davis, të cilët nuk luajtën 12 minutat e fundit. 41-25 në çerekun e tretë ishte një goditje për moralin e Grizzlies, të cilët sapo u larguan nga dhomat e zhveshjes me qëllimin për të kthyer ndeshjen, panë se nuk kishte më çfarë të bënin.