Tërmet në Filipine: 11 të vdekur në Luzon - Bota Sot
Tërmet në Filipine: 11 të vdekur në Luzon

Bota

Tërmet në Filipine: 11 të vdekur në Luzon

Më: 23 prill 2019 Në ora: 09:58
Foto ilustrim

Një tërmet i fuqishëm ka goditur ishullin kryesor Filipinas të Luzonit, duke vrarë të paktën 11 vetë.

Shkalla e goditjes së magnitudes 6.1 është ndjerë në orën 17:11 në orën lokale të hënën, raporton Instituti i Filipineve të Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë.

Një aeroport u dëmtua seriozisht dhe së paku dy ndërtesa u shkatërruan, transmeton lajmi.net.

Më pak se 24 orë më vonë, një tërmet i dytë i fuqishëm që arrin 6.4, goditi më tej në jug, në rajonin qendror Visayas.

Një korrespondent i BBC në Manila tha se zonat më të goditura përfshijnë Tacloban City, Leyte dhe Qytetin Catbalogan në Samar. Postimet e mediave sociale të martën treguan ndërtesa që lëkundeshin dhe të çara të mëdha që formoheshin në rrugë, por nuk ishte e qartë nëse kishte ndonjë viktimë.

Qyteti Tacloban dhe rajoni përreth u shkatërruan nga Typhoon Haiyan në vitin 2013.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...