Mrekullia e Valdanosit: Ullinjtë e vjetër 800 vjeçarë - Bota Sot
Mrekullia e Valdanosit: Ullinjtë e vjetër 800 vjeçarë

Bota

Mrekullia e Valdanosit: Ullinjtë e vjetër 800 vjeçarë

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 19:25
Valdanos

Ullinjët e Valdanosit janë njëra nga veçantitë dhe bukurit e mëdha që ka Mali i Zi, të vish në Ulqin dhe të mos e vizitosh këtë vend është mëkat.

Ullishta në Valdanosit është monumenti më i madh i ullishtarisë në Mal të Zi, me një vlerë të jashtëzakonshme ekonomike dhe ekologjike.Çdo banor i Valdanosit ka në pronësi një numër të caktuar të pemëve të ullirit, rrënja e të cilave thuhet të jenë të vjetër rreth 2 mijë vjet.Ky rajon, qe njihet ndryshe edhe si lugina e Valdanosit, ka rreth 18 mijë rrënjë ullinj, me vjetërsi mesatare prej rreth 800 vjetësh.

Duke e parë veçantin e këtij peizazhi mahnitës dje rendësin ekonomike qe ka, Mali i Zi me ligjin për ullishtat e ka futur nën mbrojtjen e veçantë të shtetit. Shumica e rrënjë të kësaj ullishte janë me të vjetra se 2 mijë vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat