Rriten të ardhurat mesatare në Gjermani në vitin 2018 - Bota Sot
Rriten të ardhurat mesatare në Gjermani në vitin 2018

Bota

Rriten të ardhurat mesatare në Gjermani në vitin 2018

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 18:43
Foto

Të ardhurat e punëtorëve gjermanë u rritën me 3% në vitin 2018 në krahasim me një vit më parë, njoftoi Agjencia Gjermane e Punësimit (BA) në një raport të publikuar sot.

Të ardhurat mesatare të punëtorëve gjermanë në vitin 2017 ishin 3209 euro në muaj, të cilat u rritën në 3304 euro në vitin 2018.

“Arsyet e kësaj rritjeje janë të ardhura më të larta dhe një rritje e numrit të punëtorëve profesionistë të cilët në përgjithësi fitojnë më shumë”, sipas këtij raporti.

Sipas statistikave të fundit, niveli i lartë i edukimit përkthehet në paga më të larta. Punëtorët të cilët kanë përfunduar universitetin fitonin mesatarisht 5113 euro në muaj në vitin 2018. Ndërsa punëtorët të cilët nuk kishin edukim formal fitonin 2461 euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...