Plazhi i mistershëm, aty vdesin turistët - Bota Sot
Plazhi i mistershëm, aty vdesin turistët

Bota

Plazhi i mistershëm, aty vdesin turistët

Më: 9 shtator 2019 Në ora: 13:07
Ilustrim

Plazhi i bukur Reynisfjara në Islandë është i njohur në të gjithë botën për rërën e zezë që u krijua nga derdhja e lavës në oqean, por shoqërohet edhe nga një histori e errët.

Përkatësisht, plazhi për të cilin shumë turistë janë të ‘çmendur’, shtrihet në bregdetin jugor të Islandës, në brigjet e Atlantikut të Veriut, ku rrymat e rrezikshme dhe të paparashikueshme të detit mund të shkaktojnë valë të mëdha.

Meqenëse ka shumë shkëmbinj të mëdhenj nënujorë në plazh dhe valët vijnë në intervale të paparashikueshme, ndodh shpesh që turistët që duan të bëjnë foto të paharrueshme nga Islanda, dh vijnë shumë afër ujit, ku merren nga valët që i përplasin për shkëmbinj. Shumë prej tyre kanë humbur jetën tragjikisht në këto shkëmbinj.

Sipas web faqes “Guide to Iceland”, gati çdo ditë dikush befasohet nga valët e papritura, ndërsa ata që kanë fat përfundojnë me rroba të lagura ose kamera të shkatërruara, por disa edhe vdesin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...