Netanyahu rivalizon të bashkëpunojë në formimin e qeverisë së re - Bota Sot
Netanyahu rivalizon të bashkëpunojë në formimin e qeverisë së re

Bota

Netanyahu rivalizon të bashkëpunojë në formimin e qeverisë së re

Më: 9 mars 2020 Në ora: 20:37
Benjamin Netanyahu

Rivali kryesor i kryeministrit Benjamin Netanyahu tha të hënën se ai është pajtuar me një parti më të vogël të punojë së bashku për të formuar një qeveri të re pas zgjedhjeve kombëtare javën e kaluar, raporton AP.

Njoftimi nga Benny Gantz, udhëheqësi i Partisë Blu dhe Bardhë, i dha një pengesë të re Netanyahu ndërsa ai përpiqet të mbajë pushtetin përpara gjyqit të tij të ardhshëm me akuzat e korrupsionit.

Në një deklaratë, Gantz tha se ai pati një takim të mirë me Avigdor Lieberman, udhëheqës i partisë së vogël Yisrael Beitenu.

"Ne diskutuam çështje të parimit themelor dhe vendosëm se do të punojmë së bashku për të mbledhur një qeveri që do të tërheq Izraelin nga bllokimi politik dhe të reklamojë një raund të katërt të zgjedhjeve," tha Gantz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat