“Nuk mund të marr frymë”, një tjetër burrë që vdiq pas kapjes nga policët - Bota Sot
“Nuk mund të marr frymë”, një tjetër burrë që vdiq pas kapjes nga policët

Bota

“Nuk mund të marr frymë”, një tjetër burrë që vdiq pas kapjes nga policët

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 19:16
“Nuk mund të marr frymë”, një tjetër burrë që vdiq pas kapjes nga policët

Një tjetër burrë ka bërë jehonë në Karolinën Jugore, pasi nga një video që po qarkullon dëgjohet duke thënë “Nuk mund të marr frymë”, derisa policët po e mbanin përtokë.

56-vjeçari John Elliot Neville dëgjohet duke bërtitur që ta ndihmojnë. Ai humbi ndjenjat gjatë incidentit ndërsa vdiq më vonë në spital.

Pesë zyrtarët e shërbimit korrektues dhe infermierja që çuan në vdekjen e Neville, janë akuzuar për vrasje të pavullnetshme ndërsa janë larguar edhe nga puna, shkruan CNN, transmeton KOHA.

Protestat kanë vazhduar që nga maji për vdekjen në Minneapolis të George Floyd, i cili vdiq duke thërritur se nuk mund të merrte frymë derisa policët po e mbanin të shtrirë përtokë.

Sipas policisë, Neville është akuzuar për sulm nga një gruaje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat