Bota po “mrekullohet” për zbulimin “Sputnik” të Putinit - Bota Sot
Bota po “mrekullohet” për zbulimin “Sputnik” të Putinit

Bota

Bota po “mrekullohet” për zbulimin “Sputnik” të Putinit

Nga: Christopf Wanner - Nga gjermanishtja: Sherif Ramabaja Më: 12 gusht 2020 Në ora: 19:20
Ilustrim

Sipas Vladimir Putin, Rusia ka aprovuar vaksinën e parë të koronës në botë. Vajza e tij tashmë është vaksinuar, tha presidenti. Sidoqoftë, ekspertët ndërkombëtarë kanë dyshime të mëdha.

Rusia u bë vendi i parë në botë që aprovoi një vaksinë kundër koronavirusit për përdorim të gjerë në popullatë. "Vaksina ruse kundër koronavirusit është efektive dhe krijon një imunitet të qëndrueshëm," tha shefi i Kremlin Vladimir Putin të martën në televizionin shtetëror. Vaksina mban emrin "Sputnik V" dhe ka për qëllim të përkujtojë satelitin e parë në hapësirë që Bashkimi Sovjetik e pat lëshuar në 1957, më herët  se SHBA -të. Aprovimi i përbërësit të ri të vaksinës u bë të martën në mëngjes, tha ai. Por teste të rëndësishme janë ende në pritje, dhe as efektiviteti dhe as efektet negative të vaksinës, aktualisht nuk mund të vlerësohen siç duhet.

Një nga dy vajzat e tij tashmë është vaksinuar, tha Putin. Ethet e saj u matën në 38 gradë pas injeksionit të parë, por shpejt zbritni përsëri. "Ajo ndjehet mirë." Vaksina u zhvillua nga Instituti Shtetëror Gamaleja për Epidemiologji dhe Mikrobiologji në Moskë. Tani ka më shumë se 170 projekte në të gjithë botën, në të cilat vaksinat mbi koronavirusin kërkohen nën presion të lartë.

Vetëm disa njerëz morën përbërësin aktiv rus si pjesë e një studimi. Miratimi përpara se rezultatet e studimeve të mëdha klinike të jenë në dispozicion, bien ndesh në kundërshtim me praktikën ndërkombëtare. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) e bëri të qartë paraprakisht: "Sigurisht, çdo vaksinë duhet të kalojë nëpër të gjitha provat dhe testet, para se të miratohet dhe aprovohet." Ekzistojnë udhëzime të qarta për zhvillimin e vaksinave.

Putin tashmë kishte bërë presion në pranverë që Rusia të zhvillojë vaksinat e veta sa më shpejt që të jetë e mundur. Kreu i fondit të investimeve ruse foli gjithashtu për një "moment Sputnik" të afërt javë më parë: "Amerikanët u befasuan kur dëgjuan zhurmën e Sputnik. Thjeshtë e njëjta gjë me këtë vaksinë.

 Rusia do ta ketë atë së pari, "i tha Kirill Dmitriev transmetuesit amerikan CNN. Fondi i tij i krijuar nga Kremlini, financon prodhimin dhe zhvillimin e vaksinës.

Ekspertët ndërkombëtarë paralajmërojnë

Ekspertët ndërkombëtarë paralajmërojnë kundër një nxitimit të tillë. "Edhe në situatën aktuale pandemike, është e domosdoshme që të gjitha testet dhe vlerësimet të bëhen me të njëjtin kujdes si me vaksinat e tjera," paralajmëroi Klaus Cichutek, Presidenti i Institutit Paul Ehrlich në Langen - Hessen të Gjermanisë. Një përgatitje duhet të aprovohet vetëm "nëse përfitimet e treguara i tejkalojnë rreziqet e mundshme". Kjo ende nuk mund të vlerësohet për vaksinën në Rusi.

Epidemiologu Timo Ulrichs nga Universiteti Akkon në Berlin i tha WELT se praktikat e mira shkencore nuk ishin ndjekur. Është një rrezik për të lëshuar në aprovim vaksinën tani, për të gjithë popullsinë ruse.

Rusia pati një studim klinik me vaksinën e regjistruar në një bazë të dhënash ndërkombëtare në pranverë, në kohën që ende quhej "Gam-Covid-Vac Lyo". Ishte një vaksinë e ashtuquajtur vektor. Viruse të padëmshme transportojnë pjesë të materialit gjenetik të patogjenëve në trup. Në rastin ideal, kjo pastaj formon antitrupa dhe vë në lëvizje mekanizma të tjerë mbrojtës.

Ministria ruse e Shëndetësisë foli për një imunitet deri në dy vjet që agjenti ofron. Sipas autoriteteve shëndetësore, personeli mjekësor, mësuesit dhe grupet e tjera të rrezikut duhet të vaksinohen së pari. Në rastin e mjekëve, mund të jetë gati këtë muaj, tha zv. kryeministri Tatiana Golikova. Putini theksoi se vaksinimet janë vullnetare. Sipas autoriteteve, prodhimi masiv i vaksinës do të fillojë në shtator, me vaksinimet mund të startohet në tetor.

Vaksina u zhvillua nga Instituti Mosid Gamaleja për Epidemiologji dhe Mikrobiologji. Kreu i saj, Alexander Ginzburg, tha që faza e tretë e provës do të vazhdojë, kur të fillojnë vaksinimet. Fillimisht, do të ketë doza të mjaftueshme për të mbuluar dhjetë deri në 15 nga 85 rajonet e Rusisë, citoi agjensia e lajmeve Interfax.

Rusia dëshiron të testojë efikasitetin aktiv të vaksinës

Vaksina deri më tani është testuar në 50 ushtarë dhe civilë që e kanë bërë vullnetarisht, tha ajo. Por faza shumë më vendimtare është faza tjetër, në të cilën grupet shumë më të mëdha të subjekteve të testimit, testohen për të përcaktuar, nëse një përbërës aktiv në të vërtetë mbron nga infeksioni dhe cilat kundërefekte ndodhin. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në Moskë, një studim i tillë i fazës III me rreth 2,000 vullnetarë duhet të fillojë paralelisht me miratimin e përgatitjes.

Miratimi thuhet se është i përkohshëm. Mund të tërhiqet nëse vaksina e zhvilluar nuk ka efektin e dëshiruar.

Kritika nga Ministria Federale e Shëndetësisë

Qeveria gjermane kritikoi veprimet e autoriteteve ruse. Në Evropë, aprovimi i vaksinave kërkon "gjetje të mjaftueshme nga studimet klinike për të provuar efektivitetin dhe mosrrezikimet," u tha një zëdhënëse e Ministrisë Federale të Shëndetësisë për gazetat e rrjetit editorial në Gjermani. Faza e tretë dhe e fundit e testit klinik është "e një rëndësie të veçantë". Rusia e kishte lejuar vaksinën pa përfillur këtë fazë, të tretën.

"Një raport pozitiv, rrezik-përfitimi i vaksinës duhet të tregohet para se të përdoret në një bazë të gjerë," theksoi zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë. Në BE, siguria e pacientëve është një "përparësi kryesore".

Sipas informacioneve, ministria aktualisht nuk po zhvillon bisedime me autoritetet ruse rreth vaksinës. Prandaj, nuk ka informacion në lidhje me kërkesat e miratimit në Rusi, rrjedhën e një procedure të tillë dhe kornizën ligjore, tha zëdhënësi.

SHBA po vë në dyshim sigurinë e vaksinës. "Nuk ka rëndësi të jesh i pari që ke një vaksinë. Është e rëndësishme të keni një vaksinë që është e sigurt dhe efektive për popullin amerikan dhe njerëzit në botë ", tha sekretari amerikan i shëndetësisë Alex Azar, të martën në margjinat e një udhëtimi në Tajvan.

"Eksperiment me rrezik të lartë tek njerëzit"

Presidenti i Shoqatës Mjekësore Gjermane, Klaus Reinhardt, ka kritikuar ashpër miratimin e vaksinës mbi koronavirusin. "Unë e konsideroj miratimin e një vaksine, pa seri të treta të testeve, si një eksperiment me rrezik të lartë tek njerëzit," tha Reinhardt nga "Rheinische Post" nga Düsseldorfi. "Është e papërgjegjshme të vaksinoni të gjithë grupet e popullsisë në këtë fazë të zhvillimit.

"Një aprovim i rregullt pa të dhëna të gjera nga një test i fazës III me të paktën te disa mijëra veta, testimi duhet të shihet me kujdes," tha Cichutek nga agjensia gjermane e shtypit. Testimet e rregullta mund të zbulojnë gjithashtu efekte kontraproduktive të rralla. Në Gjermani dhe BE, aprovimi është i lejueshëm vetëm pas paraqitjes së të dhënave të rëndësishme të sigurisë dhe efikasitetit.

Sipas një liste të botuar nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO) të hënën, gjashtë kandidatë për vaksina aktualisht po testohen në një studim të Fazës III - ilaçet ruse nuk përfshihen. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) gjithashtu kujtoi se Rusia ka një "traditë të shkëlqyeshme" në prodhimin dhe përdorimin e vaksinave. OBSH është në kontakt të ngushtë me autoritetet shëndetësore ruse, tha një zëdhënëse. Diskutimet ishin në proces në lidhje me një "rishikim" të mundshëm të të gjitha të dhënave të mbledhura në lidhje me përbërësin aktiv.

Virologu i Hamburgut Jonas Schmidt-Chanasit është skeptik në lidhje me miratimin e vaksinës në Rusi. "Unë jam shumë, shumë i kujdesshëm në lidhje me miratimin. Deri më tani nuk ka të dhëna të publikuara për vaksinën - ky është një problem shumë i madh, "tha Schmidt-Chanasit të martën, Agjencisë gjermane të shtypit. Deri më tani, asnjë shkencëtar nuk ka qenë në gjendje të vlerësojë në mënyrë të pavarur vaksinën.

Standardet globale të zbatueshme për studime dhe testime të vaksinave sipas kërkesave të Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) duhet të respektohen në mënyrë rigoroze, paralajmëroi Schmidt-Chansit: "Është shumë e rëndësishme që ju të përdorni një vaksinë të sigurt, në çdo rast dhe gjithashtu të dini se ku mund të jenë efektet negative" tha virologu nga Instituti për Mjekësi Tropikale në Hamburg Bernhard Nocht.

Nëse një vaksinë rezulton më pak efektive, ekziston rreziku që ajo të ketë "efekte të kundërta" - për shembull, çrregullime në popullatë. Kjo ndodhi së fundmi me një vaksinë kundër etheve tropikale në Filipine. "Popullata me të drejtë nuk kishte më besim në vaksinat dhe ndjehej si të eksperimentohej me ta," tha Schmidt-Chanasit. Si rezultat i humbjes së besimit, vaksinimet më pas u zvogëluan në përgjithësi - për shembull kundër poliomielitit ose fruthit.

"Fakti që një vaksinë siguron mbrojtje të plotë është tepër e rrallë"

"Unë nuk mendoj se kjo vaksinë është më e mirë ose më e dobët se kandidatët e tjerë," i tha Kohët e fundit Stephan Becker nga Universiteti i Marburg "Süddeutsche Zeitung". Prandaj virologu supozon se shumica e vaksinave që janë zhvilluar tani do të kenë një efekt - por mbetet të shihet se sa i fortë do të jetë. "Fakti që një vaksinë siguron mbrojtje të plotë, d.m.th. parandalon infeksionin, është më tepër përjashtim." Do të jetë e vështirë të gjesh një kandidat, i cili mund të shmangë një kurs të rëndë të Covid-19.

Sipas ekspertëve, vetëm një vaksinë e efektshme mund të sjellë përfundimisht një kthesë të shpejtë dhe të konsiderueshme në pandeminë e koronës, pa qenë e nevojshme rregulla të rrepta të bllokimit. Numri i infeksioneve nga korona, të njohura në të gjithë botën, është rritur kohët e fundit nga 15 milion në mbi 20 milion, në më pak se tre javë. Kjo doli të hënën nga të dhënat e Universitetit Johns Hopkins në Baltimore. Përveç SHBA, Brazili dhe Indisë, vende të tilla si Rusia, Afrika e Jugut dhe Meksika aktualisht janë prekur veçanërisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat