Kili tejkalon 500,000 raste me Covid-19 

Bota

Kili tejkalon 500,000 raste me Covid-19 

Më: 24 tetor 2020 Në ora: 20:56
Foto ilustrim

Totali i numrit të të infektuarve me koronavirus në Kilit tani ka kapërcyer gjysmën e një milion, thanë autoritetet të shtunën, ndërsa vendi përgatitet të shkojë në qendrat e votimit për një referendum nëse do të zëvendësojë kushtetutën e epokës Pinochet, raporton France24.

"Ne duhet të veprojmë me shumë përgjegjësi në këtë punë," u tha gazetarëve nënsekretarja shëndetësore Paula Daza ndërsa dha një azhurnim mbi pandeminë në prag të votimit.

Ministria e shëndetësisë regjistroi 1,631 infeksione të reja dhe 48 vdekje në 24 orët e fundit, që do të thotë se Kili ka regjistruar 500,542 raste dhe gati 14,000 vdekje që nga 3 Marsi.

Situata ka mbetur e qëndrueshme muajt e fundit, megjithëse infeksionet janë në rritje në zonat rurale në jug.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat