Edhe gjashtë muaj pas shërimit nga COVID-19, shumica e pacientëve ende kanë një simptomë

Bota

Edhe gjashtë muaj pas shërimit nga COVID-19, shumica e pacientëve ende kanë një simptomë

Më: 10 janar 2021 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Më shumë se tre të katërtat e njerëzve të shtruar në spital me COVID-19 ende vuanin nga të paktën një simptomë pas gjashtë muajsh, sipas një studimi të ri.

Kërkimi, i cili u botua të shtunën në revistën mjekësore Lancet, përfshiu qindra pacientë në qytetin kinez të Wuhanit, ku u zbulua për herë të parë coronavirusi.

Ajo zbuloi se lodhja ose dobësia e muskujve ishin simptomat më të zakonshme, ndërsa njerëzit gjithashtu raportuan vështirësi në gjumë.

Shkencëtarët thanë se studimi – ndër të paktët që gjurmon simptomat afatgjata të COVID-19 – tregon nevojën për hetime të mëtejshme në efektet e mbetura të coronavirusit.

Studimi i ri përfshiu 1,733 pacientë COVID-19 të shkarkuar nga spitali Jinyintan në Wuhan midis janarit dhe majit të vitit të kaluar.

Lodhja ose dobësia e muskujve u raportua tek 63 për qind, ndërsa 26 për qind kishin probleme me gjumin.

Studimi gjithashtu shqyrtoi 94 pacientë, nivelet e antitrupave në gjak të të cilëve u regjistruan në lartësinë e infeksionit si pjesë e një studimi tjetër.

Kur këta pacientë u riprovuan pas gjashtë muajsh, nivelet e tyre të antitrupave neutralizues ishin 52.5 për qind më të ulëta.

Autorët thanë se kjo ngre shqetësime në lidhje me mundësinë e ri-infektimit COVID-19, megjithëse ata thanë se do të duheshin mostra më të mëdha për të sqaruar se si ndryshon imuniteti ndaj virusit me kalimin e kohës. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat