Qeveria Siriane ka rikthyer “vendlindjen” e rebelëve sirianë - Bota Sot
Qeveria Siriane ka rikthyer “vendlindjen” e rebelëve sirianë

Bota

Qeveria Siriane ka rikthyer “vendlindjen” e rebelëve sirianë

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 19:09
Foto

Forcat qeveritare siriane po rimarrin kontrollin e pjesës së pushtuar nga rebelët, në qytetin Deraa, vendlindja e revoltës kundër Presidentit Bashar al-Assad.

Trupat, të shoqëruar nga policia ushtarake ruse, hynë në zonë dhe ngritën flamurin kombëtar, njoftoi media shtetërore.

Rebelët atje thuhet se janë pajtuar të dorëzohen në këmbim të një amnisti ose kalimi të sigurt në veriun e mbajtur nga rebelët.

Ushtria ka rimarrë pjesë të mëdha të krahinës përreth Deraas që nga nisja e një ofensive të madhe më 19 qershor.

Kombet e Bashkuara thonë se deri në 234,000 njerëz mbeten të zhvendosur nga luftimet, 70% prej të cilëve kanë kërkuar strehim në krahinën fqinje Quneitra, pranë kufirit me lartësitë e pushtuara nga Golan në Izrael.

Dhjetëra mijëra njerëz të tjerë që ishin strehuar përgjatë kufirit me Jordanin, janë kthyer në shtëpitë e tyre, pasi luftëtarët rebelë në fshatin Deraa ranë dakord të vendosnin armët e tyre dhe të pranonin sundimin e shtetit të premten e kaluar.

Pse është rënia e Deraa-së që mbahen rebelë aq të rëndësishëm?

Qyteti ka rëndësi strategjike dhe simbolike. Është një kryeqytet provincial dhe është afër kalimeve kryesore në kufirin jordanez. Është gjithashtu vendi ku filloi kryengritja siriane në mars 2011.

Protestat pro-demokraci shpërtheu atje pas arrestimit dhe torturës të disa adoleshentëve që pikturoheshin parulla anti-qeveritare në një mur

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera