Nis procesi gjyqësor për 69 shqiptarët që kaluan drejt Britanisë me varkë peshkimi

Diaspora

Nis procesi gjyqësor për 69 shqiptarët që kaluan drejt Britanisë me varkë peshkimi

Më: 24 shtator 2021 Në ora: 12:39
Ilustrim

Një gjykatë në Britaninë e Madhe ka nisur procesin për trafikimin e 69 qytetarëve shqiptarë, të cilët ishin fshehur në një anije peshkimi që kishte vetëm 20 jelekë shpëtimit.

Anija e quajtur “Svanic” po kalonte në Detin e Veriut nga Belgjika në Norfolk përpara së të ndalohej nga rojet bregdetare britanike në nëntor të vitit të kaluar. Ajo u ankorua më pas në Essex ku u arrestuan 3 persona nga ekuipazhi si dhe 2 të tjerë që dyshohen si organizatorë të këtij trafiku të paligjshëm.

Rruga më e zakonshme që emigrantët shqiptarë përdorin për të hyrë ilegalisht në Britaninë e Madhe është ajo me kamionët e mallrave, ku sipas raportimeve çdo person paguan 2-3 mijë paund. Por me anije peshkimi si “Svanic” çmimi që emigrantët e paligjshëm paguajnë mund të shkojë deri në 15 mijë paund.

Gjykatës iu vunë në dispozicion dhe disa përgjime për këtë rast të cilat u përdorën nga autoritetet për arrestimin e 2 shtetasve ukrainas dhe një letonezi, në bordin e anijes si dhe të dy bashkëpunëtorëve të tyre në Londër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat