“U kemi thyer kockat bosëve shqiptarë”, kush është baroni i familjes mafioze që i ka tronditur - Bota Sot
“U kemi thyer kockat bosëve shqiptarë”, kush është baroni i familjes mafioze që i ka tronditur

Diaspora

“U kemi thyer kockat bosëve shqiptarë”, kush është baroni i familjes mafioze që i ka tronditur

Më: 7 gusht 2018 Në ora: 12:29
Pamje nga vendi i ngjarjes

“Drogë, fajde dhe omerta: kështu Casamonica u bënë klani më i fuqishëm në Romë”. Ky është titulli i një artikulli të publikuar këtë të diel nga italiania “L’Espresso”. Në shkrim, tregohet se si “Casamonica” arriti të kthehej në organizatën kriminale me të fuqishme, që tashmë kontrollon kryeqytetin italian Romë.

Në një moment, gazetarja pyet Giuseppe Casamonica-n (me pseudonimin Bìtalo), i njohur si drejtuesi i klanit mafioz, nëse “Casamonica” ka kontroll mbi një zonë të caktuar në kryeqytet, duke i kujtuar konkurrencën e shqiptarëve. Ndërsa ai i përgjigjet se “shqiptareve u kanë thyer kockat”.
“E mbuloni edhe këtë zonë? Di që keni pasur probleme me shqiptarët…?” Bosi është pothuajse i habitur: “Kur thoni Casamonica në Romë, thoni gjithëçka. I kemi thyer kockat shqiptarëve dhe i kemi dëbuar”.

Fotografitë e shpërndara nga policia e Italisë tregojnë shtëpinë e pastër të një anëtari të një familjeje të frikshme të krimit dhe mafies së kompletuar me mermer dhe mobilie të pikturuar me ar. Policët ushtarakë arrestuan 31 anëtarë të bandës Casamonica në një seri sulmesh në të gjithë vendin, një ditë më patë.

Fotot e lëshuara nga policia të njohura si karabinier,  tregojnë oficerët qëkontrolloj një rezidencë të zbukuruar me arë dhe statujë leopardi prej porcelani. Rreth 250 oficerë morën pjesë në operacionin e madh në arrestimin e Giuseppe Casamonica – një nga bosët e dyshuar të bandës, raportojnë mediat lokale.

Gangsterët e dyshuar u arrestuan me goditje në Romë dhe në Italinë jugore me akuza duke përfshirë trafikimin e drogës, zhvatjen dhe sharkimin e kredive.

Policët gjetën 50,000 euro në para të gatshme, llogaritë bankare, orët luksoze dhe makina. Së bashku me Casamonica, i cili u lirua kohët e fundit nga burgu pas kishte qenë i dënuar me 10 vjet, ish boksieri profesional Domenico Spada u arrestua gjithashtu, raporton The Local.

Prokurori Michele Prestipino tha: “Ata nuk kishin nevojë të përdorin dhunën, emri i Casamonica ishte i mjaftueshëm”. Krimet e bandës ishin kthyer në një “karakter mafioz”. Policët kanë lëshuar urdhër për gjashtë mafiozët e dyshuar të cilët ende besohet të jenë në arrati. Në një bastisje në ekuipazhin e Casamonica në 2010, policia konfiskoi 10 milion euro vlerë të aseteve duke përfshirë motorët, pronat dhe tokën.

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...