Dieta 7 ditore Ketogjenike

Dieta

Dieta 7 ditore Ketogjenike

Më: 4 qershor 2019 Në ora: 16:35
Ilustrim

Dieta ketogjenike funksionon nëpërmjet eliminimit të glukozës, si çdo dietë e ulët karbohidrate. Trupi normalisht përdor glukozën për të krijuar energji, ndërkohë që ndoshta përdorni në një dietë të lartë në karbohidrate. Trupi fillon shkrirjen e yndyrës së ruajtur kur glukoza nuk po ofrohet nga burimet ushqimore. Kjo gjendje e vendos trupin tuaj në ketosis.

Kjo dietë stimulon trupin të shkrijë yndyrën e vet. Ka efekte pozitive për epilepsinë, sëmundje të zemrës, Alzheimer, obezitetin, diabetin dhe madje edhe për pacientët me kancer.

Dieta Ketogjenikeul praninë e karbohidrateve dhe i zëvendëson ato me proteina dhe yndyrna të shëndetshme. Dieta Ketogjenike u krijua nga Dr. Geyelin në vitin 1920 dhe është e ulët në karbohidrate dhe yndyrna. Ai zbuloi një lidhje të fortë midis shqetësimeve të pacientëve të tij dhe karbohidrateve në ushqime. Këto të fundit shkaktojnë shtim në peshë, nivel të lartë sheqeri dhe kolesterol të lartë.

Plani 7 ditor i dietës Ketogjenike:

Dita 1
Mëngjes: proshutë, vezë dhe domate
Drekë: djathë feta, pulë dhe vaj ulliri (sallatë)
Darkë: salmon i gatuar me gjalpë dhe shparguj

Dita 2
Mëngjes: djathë dhie, vezë, domate dhe borzilok
Drekë: gjalpë kikiriku, milkshake, gjalpë kakao dhe qumësht kokosi të miksuarsëbashku
Darkë: qofte të miksuara me perime dhe djathë çedar

Dita 3
Mëngjes: milkshake (si te vakti i mësipërm)
Drekë: karkaleca deti me avokado dhe vaj ulliri
Darkë: sallatë me djathë parmixhan, brokoli dhe mish derri

Dita 4
Mëngjes: omëletë me qepë, avokado, salcë, erëza dhe speca
Drekë: Salcë guacamole me selino dhe një grusht arra
Darkë: djathë, perime dhe pulë e mbushur

Dita 5
Mëngjes: omëletë me djathë dhe domate
Drekë: atë që keni lënë pa ngrënë darkën e kaluar
Darkë: sallatë me kërpudha, vezë dhe biftek

Dita 6
Mëngjes: omëletë me proshutë dhe perime
Drekë: djathë, proshutë dhe një grusht arra
Darkë: sallatë me vezë dhe biftek

Dita 7
Mëngjes: kërpudha, proshutë dhe vezë
Drekë: hamburger me salcë djathi dhe guacamole
Darkë: sallatë me biftek dhe vezë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat