Kilet e tepërta një shqetësim? Këtu janë tre hapa për të humbur peshë shpejt

Dieta

Kilet e tepërta një shqetësim? Këtu janë tre hapa për të humbur peshë shpejt

Më: 4 mars 2020 Në ora: 11:59
Ilustrim

Humbja e peshës është një shqetësim që i përket jetës së shumë njerëzve, veçanërisht grave, të cilët jetojnë gjendjen e disa kileve shtesë si problem për tu zgjidhur me çdo kusht, veçanërisht në funksion të provës së kostumeve të rrobave të banjës

Këshillat për humbjen e peshës janë gjithmonë të vlefshme në përgjithësi dhe veçanërisht kur duhet të humbni dy ose tre kilogramë. Nëse humbja e peshës që duhet të adresohet është më e rëndësishme, zgjidhja e duhur është të kontaktoni një nutricionist ose një mjek dietolog, i cili pasi të përshkruani analiza dhe vlerësime specifike, do të përshkruaj dietën më të përshtatshme për dobësim.

Por le të zbulojmë tre këshilla të vogla së bashku për të mundur të humbim disa kile të grumbulluara gjatë dimrit dhe të jemi gati për të veshur rroba më të lehta dhe rroba banje.

1.Ulni sheqernat dhe ushqimet me niseshte

Dieta mesdhetare duket se është ende zgjidhja më e vlefshme për të ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme, por shumë herë përgatitjet e shumta të bazuara në ushqime niseshte dhe sheqerna abuzohen. Ulja e konsumit të gjithë kësaj, gjithashtu në lidhje me bukën dhe makaronat, duke preferuar versionin e tyre integral dhe zvogëlimin e sasive të marra do të jetë zgjidhja e duhur për të humbur peshë.

Fruta, e cila është shumë glicemike, duhet të konsumohet gjithashtu midis vakteve, mbase si një meze e lehtë dhe në sasi të kufizuar.

2.Rrisni sasitë e perimeve

Merrni perime të papërpunuara dhe të gatuara për drekë dhe darkë, të shoqëruara për shembull nga një pjesë e makaronave integrale, ose nga një sasi e vogël e bukës integrale. Futja e fibrave do të jetë thelbësore për të ulur nivelin e sheqerit në gjak.

3.Rritja e aktivitetit fizik

Nëse është e mundur, bëni një kurs në palestër ose ecni të paktën gjysmë ore në ditë me një ritëm të shpejtë. Aktiviteti fizik do të jetë ideal për ta bërë metabolizmin aktiv dhe për të humbur peshë shpejt dhe lehtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat