Ushqimet që duhet të hani para dhe pas stërvitjes, për të humbur më shpejt peshë

Dieta

Ushqimet që duhet të hani para dhe pas stërvitjes, për të humbur më shpejt peshë

Më: 20 mars 2021 Në ora: 13:21
Ilustrim

Ushqimi që hani ndërsa jeni duke bërë palestër, është shumë i rëndësishëm nëse doni të humbni peshë në mënyrë efektive. Më poshtë abcneës.al ju ka sjellë një listë të ushqimeve që duhet të hani pas dhe pas stërvitjes, për rezultate pozitive.

Çfarë të hani para stërvitjes

1. Një fetë me bukë të thekur me banane të copëtuar dhe kanellë

Ngrënia e karbohidrateve komplekse është thelbësore për njerëzit që stërviten. Karbohidratet ju mbushin me energji dhe përmirësojnë metabolizmin tuaj.

2. Një tas kos natyral me bajame

Nëse do të bëni ushtrime kardio duhet të hani një tas kos natyral me arra, para stërvitjes. Këto produkte do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë dhe do t’ju japin energji për të sfiduar trupin tuaj.

3. Smoothie me proteina hirre

Kjo pije e shëndetshme mund t’ju japë energji dhe ta përgatisë trupin tuaj për rutinë efektive të trajnimit. Është e rëndësishme të përzieni proteina gruri dhe fruta të tilla si banane, mango, kivi, boronica, luleshtrydhe dhe pjeshkë.

Çfarë duhet të hani pas stërvitje

1. Gjoks pule të pjekur në avull me brokoli, shparguj dhe lakër brukseli

Kjo pjatë është e shijshme, e shëndetshme dhe ushqyese prandaj është një nga pjatat më të mira pas stërvitjes. Ngrënia e proteinave me perime mund të ndihmojë në tonifikimin e trupit tuaj dhe në ndërtimin e muskujve të dobët.

2. Vezë të fërguara me avokado dhe tomatorini

Vezët janë të mbushura plot me lëndë ushqyese dhe proteina me cilësi të lartë pasi ato ndihmojnë në rikuperimin e muskujve. Ju mund të shtoni ndonjë perime dhe djathë në mënyrë që të përmirësoni shijen e pjatës.

3. Një gotë qumësht çokollate

Shkencëtarët besojnë se qumështi i çokollatës është një nga vaktet më të mira për njerëzit që shkojnë rregullisht në palestër, pasi përmban proteina, karbohidrate, sheqer, kalcium dhe ujë që rikthen forcën tuaj pas trajnimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat