Durrës/Sekuestrohen 1 milion euro pasuri të paluajtshme, 30 milion lekë dhe 5.770 euro - Bota Sot
Durrës/Sekuestrohen 1 milion euro pasuri të paluajtshme, 30 milion lekë dhe 5.770 euro

Durrësi

Durrës/Sekuestrohen 1 milion euro pasuri të paluajtshme, 30 milion lekë dhe 5.770 euro

Më: 22 maj 2019 Në ora: 19:10
Ilustrim

Një 57-vjeçari më banim në Durrës dhe i dënuar në Itali, i janë sekuestruar nga policia në bashkëpunim me prokurorinë e Durrësit mbi 1 milion euro pasuri të paluajtshme dhe llogari bankare, të cilat i kishte përfituar në bazë të aktivitetit kriminal të ushtruar në Itali.

Seksioni Kundër Pastrimit të Parave në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Prokurorinë e Durrësit, ka vënë në sekuestro një shumë të konsiderueshme të hollash dhe pasuri të paluajtshme të shtetasit Xhakomin Seferi, 57 vjeç, nga ky qytet.

Pas një hetimi dy vjeçar të zhvilluar me metoda speciale, policia thotë se "është arritur të dokumentohet se 57 vjeçari e ka përfituar këtë pasuri në bazë të aktivitetit kriminal të ushtruar në Itali".

57-vjeçari Seferi është dënuar në Itali me 3 vjet e 6 muaj burg për veprën penale "Gjobëvenie e kryer në bashkëpunim".

Në përfundim të hetimeve u bë sekuestrimi i llogarive bankare me vlerë 30 milion lekë dhe 5.770 euro, si dhe 7 pasuri të paluajtshme si truall, banesa, garazh, apartamente me një vlerë monetare në total rreth 1 milion euro, të cilat dyshohet të jenë përfituar nga ushtrimi i aktivitetit të paligjshëm.

Materialet hetimore u kaluan në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat