Rama në shkollën në Durrës: Deri vitin e ardhshëm në këto kushte do jemi. T’i mbajmë numrat brenda parashikimeve

Durrësi

Rama në shkollën në Durrës: Deri vitin e ardhshëm në këto kushte do jemi. T’i mbajmë numrat brenda parashikimeve

Më: 8 shtator 2020 Në ora: 11:33
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ishte në shkollën e fiskulturës në Durrës, ku zhvilloi një bashkëbisedim mbi mënyrën e zhvillimit të vitit të ri shkollor, në kushtet e reja të krijuara nga pandemia e Covid-19

“Ne jemi këtu për të shfrytëzuar këtë mundësi që të komunikojmë me të gjithë, lidhur me sfidën që ka ky vit shkollor, përtej sfidës së gjithëhershme dhe arsyes pse shkolla ekziston, duket tja dalim edhe në aspektin e mbrojtjes sa më efikase të shëndetit të të gjithëve.

Fëmijët dhe mosha të reja janë më pak të rrezikuar, por është e pavërtetë që jemi plotësisht të mbrojtur. Rastet kur virusi ka goditur rëndë dhe ka merr dhe jetë në këto mosha janë të pakta por nuk mungojnë, mos ta harrojmë. Gjithçka varet nga autodisiplina.

Tjetra është që fëmijët dhe mosha juaj janë transmetues, dhe që mund të cojë në fatalitet. Kjo është sfidë për të gjithë dhe ku të gjithë kemi rolin tonë.

Masat janë marrë, pikat ku ju do të detyroheni të qëndroni par ase të hyni, procedurat me dezinfektim , distanca të gjitha janë përcakturaa, por varet nga faktori njerëzor.

Unë besoj që nëse drejtuesit do jenë në lartësinë e duhur, po ashtu dhe nxënësit , gjasat për një goditje më shumë se ajo e para shikuara janë 0, në të kundërt do jetë më keq.

Ajo që na duhet është ti mbajmë numrat brenda parashikimeve. Kjo është luftë që vazhdon, do kalojë kohë sa të kalojë virusi.
Deri në vitin e ardhshëm në këto kushte do jemi. Kjo është një sfidë dhe duhet përballuar, se ndryshe pasojat do jenë të pallogaritshme”, tha Rama.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat