OAK dhe bizneset e sektorit minerar kërkojnë veprime konkrete nga Ministria e Bujqësisë - Bota Sot
OAK dhe bizneset e sektorit minerar kërkojnë veprime konkrete nga Ministria e Bujqësisë

Ekonomi

OAK dhe bizneset e sektorit minerar kërkojnë veprime konkrete nga Ministria e Bujqësisë

Më: 16 maj 2019 Në ora: 17:12
Pamje nga takimi

Oda e Afarizmit të Kosovës është takuar sot me bizneset të sektorit minerar ku u diskutua për hapat që do të ndërrmarin si pasojë e mos reagimit të ministres së Bujqësisë Dijana Zhiviq lidhur me ndryshimin e udhëzimeve administrative të cilat kufizojnë tokën me kohëzgjatje deri 5 vjet, sipërfaqen 5 hektar dhe çmimi prej 2000 euro për hektar në vit.

Kryetari i Bordit të Odës së Afarizmit të Kosovës Skënder Krasniqi theksoi të gjitha aktivitetet e deritanishme që janë ndërmarr nga OAK në bashkëpunim me bizneset, me qëllim të arritjes së krijimit të lehtësirave për këtë sektor, duke shtuar që të gjitha këto takime u realizuan me qëllim të ndryshimit të udhëzimeve administrative që po pengojnë zhvillimin e bizneseve të këtij sektori dhe njëkohësisht po largojnë investitorët e huaj.

“Përfaqësuesit e bizneseve të sektorit minerar, shprehën shqetësimin e tyre, duke kërkuar nga Ministrja Zhiviç që të kthej përgjigje, ashtu siç ka premtuar në takimin e fundit  të realizuar, që deri më datën 2 maj do të njoftojë në lidhje me veprimet që do të ndërmarr, por një gjë e tillë nuk ka ndodhur”, thuhet në komunikatë.

Bizneset u zotuan që do t’i përdorin të gjitha metodat ligjore për të ndryshuar këto udhëzime, të cilat do të lejojnë lulëzimin e një nga sektorët më me potencial në vend, në të kundërt do të realizojnë edhe protesta para Ministrisë dhe Qeverisë së Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...