Kosova me shkallën më të lartë të papunësisë në Europë, vendi me më paku papunësi do ju befasojë

Ekonomi

Kosova me shkallën më të lartë të papunësisë në Europë, vendi me më paku papunësi do ju befasojë

Më: 6 gusht 2019 Në ora: 20:33
Harta

Sipas një listë të publikuar nga CIA, ku shihen statistikat e të gjitha vendeve në Europë Kosova prinë si shteti me përqindjen më të lartë të papunësisë.

Papunësia në këtë listë definohet si përqindja e forcës punëtore që janë pa punë.

As vendet e rajonit nuk është që qëndrojnë më mirë në këtë listë.

Maqedonia e Veriut qëndron menjëherë prapa Kosovës me 23.4% shkallë të papunësisë ndësa Bosnja e Hercegovina  20.5%. Shqiprëria ka shkallë të papunësië 14% dhe qëndron më mirë në këtë lsitë se sa Greqia që është vendi i BE’së por ka një shkallë të papunësisë 22.3%.

Vendi me më së paku papunësi në Europë është Bjellorusia me vetëm 1% shkallë të papunësisë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat