Të pakënaqur me treguesit, në Rusi shkarkojnë kreun e Agjencisë së Statistikave - Bota Sot
Të pakënaqur me treguesit, në Rusi shkarkojnë kreun e Agjencisë së Statistikave

Evropë

Të pakënaqur me treguesit, në Rusi shkarkojnë kreun e Agjencisë së Statistikave

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 06:42
Alexander Surinovi

Kryeministri i Rusisë shkarkoi të hënën kreun e agjencisë së statistikave dhe caktoi një zyrtar të ministrisë së Ekonomisë në këtë post, me qeverinë që po premton të rishqyrtojë rrënjësisht metodat e grumbullimit të të dhënave.

Ekonomistët kanë ngritur pyetje në lidhje me pavarësinë e Shërbimit Federal të Statistikave, ose Rosstat, duke thënë se të dhënat e saj ekonomike janë bërë më pak të sakta dhe dukej e habitshme optimiste gjatë vështirësive ekonomike të vendit në vitet e fundit.

Kryeministri Dmitri Medvedev shkarkoi Alexander Surinovin si kreun e Rosstat dhe caktoi Pavel Malkov, ish drejtor i departamentit të administratës publike në ministrinë e Ekonomisë, për ta zëvendësuar atë.

“Organizata ka nevojë për reforma serioze. Duhet të flasim për një rishikim të plotë të ekipit, për parimet dhe metodat e reja të punës”, tha të hënën ministri i financave Anton Siluanov.

“Merrni, për shembull, të ardhurat reale – një tregues jashtëzakonisht i rëndësishëm … Si Rosstat e llogarit atë, ndoshta vetëm Rosstat e di. Cilësia e llogaritjes së tij është e tmerrshme, ka shumë çështje të ngritura rreth saj, ajo duhet të ndryshojë”, tha Siluanov.

Presidenti Vladimir Putin vendosi Rosstat nën kontrollin e ministrisë së ekonomisë në prill 2017, pak pasi ministri i Ekonomisë Maksim Oreshkin kritikoi agjencinë, e cila në të kaluarën i kishte raportuar drejtpërdrejt qeverisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...