Rusia dhe Japonia qëndrojnë prapa ideve të tyre për Ishujt Kuril të shtatë dekadave - Bota Sot
Rusia dhe Japonia qëndrojnë prapa ideve të tyre për Ishujt Kuril të shtatë dekadave

Evropë

Rusia dhe Japonia qëndrojnë prapa ideve të tyre për Ishujt Kuril të shtatë dekadave

Nga: A.Sh Më: 22 janar 2019 Në ora: 10:02
Ishujt Kuril

Të martën, udhëheqësit e Japonisë dhe Rusisë do të mbajnë bisedime mbi atë që mbetet një nga mosmarrëveshjet më të gjata ndërkombëtare të drejtuara në botë.

Ishujt Kuril, të referuara si Kurile Jugore nga Rusia dhe Territoret e Veriut nga Japonia, u kapën nga forcat sovjetike pas dorëzimit të Japonisë në Forcat Aleate në 1945.

Mosmarrëveshja që rezulton lidhur me atë se kush ka pronësi të ligjshme të ishujve ka ndërprerë marrëdhëniet midis dy vendeve, duke kontribuar në dështimin e tyre të vazhdueshëm për të nënshkruar një traktat paqeje të Luftës së Dytë Botërore.

Territori i diskutueshëm, i vendosur jashtë brigjeve të ishullit japonez të Hokkaido, përbëhet nga katër ishuj të veçantë: Iturup, i njohur në japonisht si Etorofu, Kunashir, ose Kunashiri, Shikotan dhe grupi i ishujve Habomai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat