NATO-ja ia tërheq vërejtjen Gjermanisë - Bota Sot
NATO-ja ia tërheq vërejtjen Gjermanisë

Evropë

NATO-ja ia tërheq vërejtjen Gjermanisë

Më: 1 prill 2019 Në ora: 20:30
Foto ilustruese

Stoltenberg i bëri këto deklarata në kuadër të një takimi në Uashington me rastin e 70 vjetorit të NATO-s, ku tematika e ndarjes së peshës do të përmendet sërish.

“Pres që Gjermania të respektojë angazhimet e marra me gjithë aleatët e tjerë të NATO-s”, deklaroi sekretari i saj i përgjithshëm gjatë një konference për shtyp në selinë e Aleancës në Bruksel.

“Pres që ata të respektojnë angazhimet e tyre në çështje të shpenzimeve dhe ata i kanë dorëzuar NATO-s një plan kombëtar në të cilin përshkruajnë se si të rrisin konkretisht shpenzimet e mbrojtjes me 80% në një dekadë”, shtoi ai, përcjell Atsh.

Në vitin 2014, vendet e NATO-s ishin angazhuar që shpenzimet e tyre ushtarake të mos jenë nën 2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), një objektiv që duhet të arrihet deri në vitin 2024.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...