Turqi, do të ketë rinumërim të votave edhe në Stamboll - Bota Sot
Turqi, do të ketë rinumërim të votave edhe në Stamboll

Evropë

Turqi, do të ketë rinumërim të votave edhe në Stamboll

Më: 4 prill 2019 Në ora: 22:38
Foto ilustruese

Vendimi i sotëm pasoi pasi që pas rinumërimit të fletëvotimeve në 38 qarqe zgjedhore, avantazhi i kandidatit të Partisë opozitare Republikane Popullore (CHP), Ekrem Imamogllu para ish-kryeministrit Binalli Jëlldërëm nga partia qeveritare e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AKP) u zvogëlua nga pothuajse 28.000 në mbi 19. 500 vota.

Sipas rezultateve të para jozyrtare nga zgjedhjet e publikuara të hënën, Imamogllu fitoi 4.159.650 vota, kurse Jëlldërëm- 4.131.761 vota.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...