Greqia goditet edhe nga një stuhi tjetër - Bota Sot
Greqia goditet edhe nga një stuhi tjetër

Evropë

Greqia goditet edhe nga një stuhi tjetër

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 23:50
Foto

Autoritetet e Greqisë evakuuan nga shtëpitë e tyre dhjetëra persona në perëndim të shtetit, vetëm pas disa ditësh ku u shtatë njerëz u vranë nga një stuhi e fuqishme.

Stuhitë e tilla në Greqi anë të pazakonshme, pasi atje verat janë zakonisht të nxehta.

Sipas Reuters nuk është raportuar për persona të lënduar apo të zhdukur, këto vërshimet që pasuan stuhinë e fundit kanë dëmtuar rrugët në afërsi të qyteteve Nafpaktos dhe Patra, duke bërë që një rrugë kryesore të ishte e pa qarkullueshme për disa orë.

Një zyrtar i shërbimit të zjarrfikësve tha për Reuters se në qytetin Nafpaktos ka të dëmtuara shumë shtëpi dhe dyqane.

Shtatë persona, përfshirë këtu gjashtë turistë, humbën jetën dhe mbi 100 të tjerë u lënduan të enjten, kur një stuhi e fuqishme goditi pjesën veriore të Greqisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...