Policia në Berlini prish festën me 600 veta, shkak koronavirusi

Evropë

Policia në Berlini prish festën me 600 veta, shkak koronavirusi

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 20:33
Foto ilustrim

Policia në Berlin ka prishur një parti prej 600 anëtarësh ndërsa kufizimet e koronavirusit vazhdojnë të frenojnë festimet gjermane, shkruan BBC.

Policia e Berlinit shkroi në Twitter se "festa e fetishit" në kryeqytet "ndoshta përfundoi në mënyrë të pakënaqshme" për të pranishmit. Vendi ishte shumë i vogël që turma të distancohej nga shoqëria, thanë ata.

Si shumë vende në Evropë, Gjermania po lufton me një rritje të infeksioneve.

Frankfurti është bërë qyteti i fundit që anulon tregun e tij të famshëm të Krishtlindjeve.

Gjermania ka dalë më mirë se kombet e tjera të populluara shumë në Evropë, por e diela ishte dita e katërt me radhë që regjistroi më shumë se 10,000 raste të reja. Totali tani është më shumë se 430,000 që nga fillimi i pandemisë.

Më shumë se 10,000 njerëz kanë vdekur nga virusi në vend.

Frankfurti tani është bashkuar me Berlinin, Dyseldorfin dhe Këlnin në anulimin ose shkallëzimin e tregjeve të Krishtlindjeve. Mynihu dhe Nurembergu ende planifikojnë të vazhdojnë përpara.

Gjermania ka 2.500 prej tyre normalisht, dhe Frankfurti zakonisht tërheq më shumë se dy milion vizitorë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat